łupież leczenie

Łysienie androgenowe to jedna z najbardziej powszechnych przyczyn odpowiedzialnych za utratę włosów. Stanowi ono ok. 95% wszystkich przypadków. Powodem tej dolegliwości jest dziedziczne zaburzenie genetyczne, które sprawia, że mieszki włosowe posiadają genetyczną wrażliwość na dihydrotestosteron (DHT). Mieszki włosowe wrażliwe na DHT zaczynają się miniaturyzować i ulegają znacznemu spłyceniu powodując osłabienie włosów i skrócenie długości ich życia.

Co to jest DHT?
Dihydrotestosteron (DHT) jest pochodną lub produktem ubocznym testosteronu. Testosteron przekształca się w DHT za pomocą enzymu 5-alfa-reduktazy. Podczas gdy cały proces genetyczny MPB nie jest całkowicie zrozumiały, naukowcy wiedzą, że DHT zmniejsza mieszki włosowe, a gdy DHT jest tłumione, mieszki włosowe nadal dobrze się rozwijają.

Łysienie androgenowe dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. U panów pierwszym objawem łysienia androgenowego jest stopniowa utrata włosów na skroniach. W miarę postępowania choroby włosy na czubku głowy stają się coraz cieńsze i ulegają znacznemu przerzedzeniu. Rzadko dochodzi jednak do całkowitego wyłysienia. Najczęściej pozostaje jedynie pas włosów po bokach i na czubku głowy. Pierwsze objawy łysienia androgenowego pojawiają się u mężczyzn między 20. a 30. rokiem życia
Pomimo tego, że łysienie kojarzone jest najczęściej z mężczyznami to niestety choroba ta dotyka również kobiety. Tego rodzaju dziedziczne zaburzenie może mieć swój początek już po okresie dojrzewania.
Objawem łysienia androgenowego u kobiet jest to, że włosy stają się cieńsze równomiernie na całej głowie a linia włosów nie cofa się. Ten typ łysienia nazywany jest łysieniem typu kobiecego, może jednak występować również u mężczyzn.

Jeśli zauważyłeś u siebie, że Twoje włosy stały się cienkie, zaczynają wypadać lub wypadają całymi kosmykami, przez co widać prześwitującą skórę głowy – prawdopodobnie są to pierwsze objawy łysienia androgenowego.
W dzisiejszych czasach proces ten, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, może zostać znacznie spowolniony lub całkowicie zatrzymany. Stwierdzono, że właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie łysienia oraz odrost włosów, które wypadły.

Preparatami, które hamują wypadanie włosów jak również stymulują ich odrost są preparaty trychologiczne.
 

 

Adres Gabinetu

Klinika Zdrowego Włosa

ul.złota 23,

25-000 Kielce

klinikazdrowegowlosa1@onet.pl

Godziny Otwarcia

poniedziałek - piątek od 10.00 do 19.00

sobota od 10.00 do 14.00

Zadzwoń do nas

Tel. +48 668 131 885

Prosimy o telefoniczne umawianie się na wizyty

leczenie łupieżu