łupież leczenie

Przez dziewięć miesięcy ciąży zdążyłaś się przyzwyczaić, że twoje włosy są gęste i lśniące. Dlatego gdy po porodzie nagle zaczynają wypadać, wpadasz w panikę. Niepotrzebnie, bo wypadanie włosów po ciąży to zjawisko normalne i wkrótce minie.

Ten problem ma każda młoda mama. Około trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka włosy zaczynają wypadać. U niektórych kobiet proces wypadania włosów trwa krótko i nie jest specjalnie dokuczliwy. Innym włosy wypadają garściami.

Wypadanie włosów - przyczyny

Cykl życia włosa składa się z trzech faz. Pierwsza to faza wzrostu (inaczej anagen), która trwa od 2 do 6–8 lat. W tej fazie znajduje się 90 proc. włosów, które mamy na głowie. Faza druga, katagen, to okres przejściowy, trwający około dwóch tygodni. W tym czasie włos przestaje rosnąć i przygotowuje się do wypadnięcia (jego koniec odrywa się od brodawki znajdującej się w mieszku włosowym i przesuwa bliżej powierzchni skóry). Trzecia faza, telogen, to czas spoczynku mieszka włosowego. Trwa od 2 do 4 miesięcy – w tym czasie kurczy się on i odpoczywa. Potem mieszek powiększa się, gdyż zaczyna tworzyć się w nim nowy włos. Wypycha on stary, który wypada.
Podczas ciąży proces ten wygląda nieco inaczej. Poziom estrogenów jest podwyższony, przez co mieszki włosowe nie przechodzą w fazę katagenu. Włosy nie wypadają, a więc jest ich więcej. Dwa, trzy miesiące po porodzie zaczyna spadać poziom estrogenu, dlatego włosy zaczynają gwałtownie wypadać. Możesz stracić od 20 do 30 proc. włosów. Wśród nich są te, które nie wypadły podczas 9 miesięcy ciąży, i te, które wypadłyby właśnie teraz – dlatego masz wrażenie, że ubywa ci ich w ekspresowym tempie.

Wypadanie włosów - jak wzmocnić włosy po porodzie
Łysienie poporodowe to problem hormonalny i musi przez to przejść każda młoda mama. Nie bój się, że zostaniesz łysa. Na głowie mamy średnio 100–150 tys. włosów i nawet jeśli stracisz ich jedną trzecią, różnica nie będzie widoczna. Problem zniknie sam 6–9 miesięcy po porodzie, bo wtedy cichnie burza hormonalna.
Potrwa to trochę dłużej, jeśli karmisz piersią, bo wtedy w organizmie jest wyższe stężenie prolaktyny – hormonu, którego zbyt duża ilość też jest przyczyną wypadania włosów. Warto wiedzieć, że stres nasila produkcję prolaktyny nawet u kobiet, które nie karmią piersią – dlatego okres wypadania włosów trwa dłużej także u kobiet cierpiących na depresję poporodową.
Dla poprawy kondycji włosów i dla lepszego samopoczucia warto próbować wzmocnić włosy. Tym bardziej że teraz, po zimie, są one i tak osłabione. Duże znaczenie dla ich wyglądu ma odpowiednia dieta, bogata w mikro- i makroelementy oraz witaminy z grupy B. Szczególnie cenne są ryby, jaja i owoce morza zawierające cynk, miedź i żelazo, a także razowe pieczywo i makarony, gruboziarnista kasza, niełuskany ryż – bogate w witaminę B.
Warto zainwestować również w szampon i odżywkę wzmacniające osłabione włosy. Podczas mycia głowy masuj szamponem włosy przez dwie, trzy minuty, aby składniki odżywcze zdążyły wniknąć w łodygę włosa. Po myciu koniecznie nałóż odżywkę. Jeśli po jej spłukaniu włosy są splątane i trudno się rozczesują, możesz wmasować w nie balsam wygładzający. Raz, dwa razy w tygodniu warto nałożyć maseczkę odżywczą.
Gdy już wmasujesz ją w mokre włosy, owiń głowę ciepłym ręcznikiem i pozostaw go na kwadrans. Skuteczną, choć długoterminową kuracją są ampułki wzmacniające włosy i odżywiające cebulki. Trzeba je co 2–3 dni wcierać w skórę głowy, a pełna kuracja trwa trzy miesiące. Jeśli nie karmisz piersią, możesz dodatkowo łykać preparaty witaminowo-mineralne. Zawierają one kompleksy witamin i składników mineralnych wzmacniających włosy, a przy okazji także skórę i paznokcie. Nie kupuj ich jednak, jeśli stosujesz już jakieś preparaty dla młodych mam, by przypadkowo nie przedawkować witamin.

Autor: Katarzyna Hubicz
www.poradnikzdrowie.pl

Adres Gabinetu

Klinika Zdrowego Włosa

ul.złota 23,

25-000 Kielce

klinikazdrowegowlosa1@onet.pl

Godziny Otwarcia

poniedziałek - piątek od 10.00 do 19.00

sobota od 10.00 do 14.00

Zadzwoń do nas

Tel. +48 668 131 885

Prosimy o telefoniczne umawianie się na wizyty

leczenie łupieżu